W źródłach historycznych wieś Wiatowice jest odnotowywana już w XV w. Jan Długosz wymienia ją jako wieś, należącą do parafii Niegowić, która została erygowana w 1400 r. Pod koniec XVI w. jej właścicielem był Adam Niewiarowski, a następnie rodzina Dębickich. Z rodziną Dębickich oraz jej majątkiem ziemskim, którym był zespół dworski w z 2 poł. XVIII w. oraz park krajobrazowy wiąże się ważne wydarzenie historyczne. W dworze tym u generałowej Dębickiej przebywał w 1794 roku Tadeusz Kościuszko. To właśnie z wiatowickiego dworu wyruszył, żeby 24 marca o godz. 10 na Rynku krakowskim wygłosić słowa przysięgi i oficjalnie rozpocząć powstanie. O tych wydarzeniach i osobie gen. Tadeusza Kościuszki przypomina tablica wmurowana w ścianę dworu: Tadeusz Kościuszko, wsławiony w wojnie w obronie Konstytucji 3 Maja i walkach w Ameryce, był jednym z najlepszych inżynierów wojskowych swojego czasu. Człowiek ten, o kryształowym charakterze i wielkich zdolnościach technicznych, nie potrafił jednak energicznie działać w polu. Miał skłonność do komplikowania manewrów, co przyczyniło się do klęski pod Maciejowicami, a jemu samemu zgotowało niewolę. Raz tylko sytuacja skłoniła go do natychmiastowego działania – pod Racławicami, gdzie musiał szybko rozbić jedną armię rosyjską, zanim połączy się ona z drugą. Improwizując i stosując najprostsze rozwiązania, odniósł olśniewające zwycięstwo
o dużym znaczeniu propagandowym. Szkoda, że nie miał już okazji wykorzystać tych ukrytych talentów. Wszystkie jego
pozostałe bitwy miały charakter obronny i z reguły kończyły się odwrotem wojsk.

     Warto zwrócić uwagę na fakt, że parafia Niegowić sąsiadowała na przestrzeni dziejów ze zborem kalwińskim. Czego dowodem jest odkryty pomiędzy Wiatowicami a sąsiednimi Krakuszowicami kalwiński cmentarz. Po przejściu Wiatowic od Dębickich w ręce następnych właścicieli zburzono zbór kalwiński oraz domy pastorów.

     Na terenie sołectwa Wiatowice znajduje się kilka pięknie zachowanych XIX wiecznych kapliczek, jak również zabytkowych już dzisiaj domów i zabudowań gospodarskich.

     We wsi od ponad 80 lat działa również OSP Wiatowice.

     Od 2020 r. są organizowane Dni Wiatowic, które są okazją do integracji mieszkańców oraz dają im szanse do zaprezentowania swoich pasji.

 

 

Comments are closed.